Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Korisničko Ime: Lozinka:

Autor Tema: Bolesti  (Posjeta: 10374 vremena)

Jana

  • Newbie
  • *
  • Postova: 2
Bolesti
« u: 18:14h, 10.10.2014. »

Najteža bolest kamelija je propadanje/sušenje kamelija ili rak. Bolest uzrokuje gljiva Glomerella cingulata. Listovi na zaraženim granama požute i uvenu. Mladi izbojci se posuše i otpadnu. Na kori i stabljici razvija se rak u obliku sivog uleknuća na kori. Zaraženi dijelovi biljke gube vigor, venu i odumiru. Simptomi su jače izraženi za toplog i suhog vremena.



Palež cvijeta kamelija druga je važna bolest kamelija. Bolest uzrokuje gljiva Ciborinia camelliae u uvjetima povećane vlage u rano proljeće. U početku su vidljive male, nepravilne, smeđe mrlje na laticama. Mrlje brzo postaju veće i zauzimaju većinu cvijeta kamelije. Zaraženi cvijet otpada već nakon 24 do 48 h. Bolest napada samo cvijetove!



Trulež korijena uzrokovana je gljivom Phytophthora cinnamomi. Prvi simptomi ove bolesti su ujednačeno žućenje listova, slab rast i venuće cijele biljke. Uzrok tome je zaražen korijenov sustav koji ima manjak korijenovih dlačica, čija je glavna uloga crpljenje vode i mineralnih tvari iz tla. Također, zaraženo korijenje mijenja boju, naime poprima crveno-smeđu do crno-smeđu boju, a zdravo korijenje je bijele boje. Smrt biljke može nastupiti brzo, ali isto tako može u fazi propadanja provesti i nekoliko godina. Camellia japonica vrste osjetljive su na ovu bolest, dok su Camellia sasanqua otporne na ovu bolest.

Virusi uzrokuju mrlje ili tzv mozaike na listovima. Na kamelijama mogu uzrokovati žute, nepravilne mrlje na listovima, te bijele mrlje na cvijetovima.



Alge također mogu uzrokovati mrlje na listovima. Mrlje su najčešće pravilna oblika, tj. na listovima se vide sivo-smeđe ili zeleno-smeđe baršunaste točke. Ukoliko je na biljci veliki broj kolonija može doći do žućenja i otpadanja lišća.

Evidentirano